Hjælp børn med medicinske og mentale sundhedsmæssige forhold med at få det bedste ud af skolen

Refleksioner over skoleåret

afspejler

Hvad kan vi lære, når endnu et uforudsigeligt skoleår slutter? Afslutninger giver os mulighed for at se tilbage. Hvis vi tager os tid til at reflektere og overveje, er jeg sikker på, at vi alle finder eksempler på mod, modstandsdygtighed, kreativitet og bestræbelser. Hver person, familie, skole og samfund vil have en historie at fortælle. Dette er hvad vi ser tilbage på en skole - Chelsea Community Hospital School. Læs mere

Vi ser en skole, der fortsat har tilbudt en fuld, kreativ, udfordrende, personcentreret oplevelse til børn og unge, der oplever en medicinsk og eller en psykisk krise. De medicinske tilstande og psykiske forhold ville være der uden starten på Covid-19-pandemien. Hvad pandemien gjorde var at gøre det sværere for skolen at udføre sit arbejde, nemlig at undervise elever på hospitaler, enheder, centre og børnehjem, fordi de var for dårlige til at gå på deres sædvanlige skoler.

På trods af de udfordringer, der er forbundet med lockdowns, rejsebegrænsninger, personlige værnemidler, isolation og meget, meget mere, formåede skolen at nå ud til et stort antal børn og unge. Microsoft Teams, der cyklede miles for at komme på arbejde, iførte og afsætte PPE, foretage telefonopkald, mimre ved windows, hjalp alt sammen med at holde skolen i stand til at gøre, hvad den gør bedst. Det vil sige, forbinde med børn og unge for at bringe læring til live.

Musikworkshops med City of London Symphonia og Wigmore Hall, poesisessioner med Fire Poet Phillip Wells, videnskabstimer om hjerte- og lungedissektioner, en workshop med Opera Holland Park, et musik- og kunstmarmoreringsprojekt, skrivning i hieroglyffer, GCSE -vurderinger, Pride fester, Windrush poesi .... listen fortsætter. Det er ikke overraskende, at skolen tilbyder en så varieret og inspirerende læreplan, som den altid har gjort. Det fantastiske er, at det ikke kunne stoppes fra at gøre det, det altid gør. Pandemien forhindrede det ikke i at ske; det ændrede blot nogle af måderne det kunne ske på.

Denne historie om en skole genklares utvivlsomt på skoler i hele landet, der ikke kunne stoppes på grund af kreativiteten og vedholdenheden fra hele skolesamfundet, elever, familier, skolepersonalet, hospitalspersonale og guvernører og alle, der støtter os gennem samarbejde og partnerskab.

Studerende er kernen i alt, hvad vores skoler gør, det er de studerende, der inspirerer og gør det muligt. Fremtiden er stadig usikker og udfordringerne store, men ved at se tilbage og blive inspireret af det, vi opnåede, ved vi uden tvivl, at der er flere spændende og motiverende muligheder rundt om hjørnet.

Brønden i skoleteamet